10. Ulusal Obezite Kongresi
26 Kasım 2019FERAY_AKBAS.jpg10. Ulusal Obezite Kongresi

Türkiye Obezite Araştırma Derneği ile Türk Diabet ve Obezite Vakfı iş birliğiyle düzenlenen 10. Ulusal Obezite Kongresi 20-23 Kasım'da İstanbul'da yapıldı. Yapılan kongrede bugün düzenlenen basın toplantısında obeziteye eşlik eden tüm konular ele alındı. Hastanemiz Obezite Merkezi Sorumlu Hekimi konuşmasında Feray Akbaş: "Türkiye genelinde 80 obezite merkezi açıldı"ğını ifade etti.

10.Ulusal Obezite Kongresi Genel Sekreteri Doç. Dr. Feray Akbaş ise "Sağlık Bakanlığı, 'Türkiye Obeziteyle Mücadele Eylem Planı' oluşturuldu ve Türkiye genelinde 80 obezite merkezi açıldı. Bu merkezlerde obeziteli bireyle takip ve tedavi ediliyor. 1 yıl boyunca takip ve tedavi, sonrasında koruma programına alınıyor. Kilo verenlerin ancak yüzde 20'si bu kiloyu koruyabiliyor. Yüzde 80'i kaybettiğini geri alıyor. Bunun ana sebeplerinden biri ekran zamanı. Ekran önünde günde 1 saatten az zaman geçirenler kilosunu koruyabilirken, 4 saatten fazla geçirenler kilosunu koruyamıyor. Çocuklar kadar yetişkinlerin de kendisini ekrandan koruması gerekiyor" diye konuştu.

Doç. Dr. Akbaş, "Obezite tedavisinin önemli bir parçası da terapötik hasta eğitimidir. Her hastanın multidisipliner bir yaklaşımla, hekim, beslenme uzmanı, egzersiz uzmanı, hemşire ve psikologdan oluşan bir ekip tarafından değerlendirilip, bireysel ve/veya toplu eğitimler verilmesi hasta uyumunu arttıracak ve bireyin tedavisine aktif katılımıyla başarı oranını yükseltecektir. Amaç kalıcı yaşam tarzı değişikliğine odaklanmaktır. Bu nedenle obezitesi olan bireylere yeterli zamanın ayrılabildiği, aynı ekip tarafından uzun sure izlenebildiği özelleşmiş merkezlerin varlığı önem kazanmaktadır. Ülkemizde mevcut olan Avrupa Obezite Merkezleri ve Sağlık Bakanlığı Obezite Merkezleri de bu amaca hizmet etmektedir" diye konuştu.